top of page

“Kaç Kere Kaç?” Nasıl Oynanır?

“Kaç Kere Kaç?” çarpım tablosunu oyunun imkanlarıyla buluşturmak için tasarlanmış bir kutu oyunudur. Bir oyun tablası, dört oyun alanı, çarpım kartları, pullar ve zarlardan oluşur.

 

Oyuncular iki zarı aynı anda atar. Gelen zarları toplar. Bulundukları bölümün çarpanlarından biri ile çarpar. Çarpan sonucu olan krateri kapatır. Oyuncular işlemleri yüksek sesle yaparlar. Bir oyuncu yanlış işlem yaparsa onu yakalayan ve ilk “Kaç Kere Kaç?” diyen oyuncu kendi bölümündeki istediği bir krateri kapatır. Zar atıldığında yıldız gelirse oyuncu istediği sayıyı seçebilir. Çift yıldız atan oyuncu istediği krateri kapatır. Oyunu bütün kraterleri önce kapatan oyuncu kazanır. 

 

Oyun sırasında tüm çarpanlar oyuncu sayısı kadar tekrar edilir. Zihinden işlem yapma becerisi gelişir. Çarpım kartları oyun boyu göz önündedir. Böylece görsel, sözel ve işitsel tekrar bir arada gerçekleşir. Çarpım tablosu öğrenimi pekişmiş olur.

Bir Kutu, Çok Oyun; “Kaç Kere Kaç?”

Oyunu farklı versiyonlarla oynamak mümkün. İşte üç farklı versiyonuyla “Kaç Kere Kaç?”.

 

Bölümünü Seç ve Geç

Oyun zihinden işlem yapmayı yeni öğrenen oyuncularla oynanacaksa ya da oyunun daha hızlı bitmesi isteniyorsa bu versiyon seçilebilir. Özellikle çarpma işlemi yeni öğrenilirken oyun bölüm bölüm oynanabilir. Mavi bölüm ile başlamak bu bölümde çarpanlar yeterince pekiştikten sonra turuncu ve ardından sarı bölüme geçmek daha kolay öğrenme sağlayacaktır.

Oyunun bu versiyonunda oynanacak bölüm dışında kalan kraterler pullarla kapatılarak başlanır. Böylece oynanacak alan açık bırakılarak belirlenmiş olur. Oyunun diğer kuralları bu versiyonda da geçerlidir. Oynanacak bölümdeki kraterleri ilk kapatan oyuncu oyunu kazanır.

 

Patika Yol

Çarpma tablosu yeterli düzeyde bilen oyuncularla pekiştirme, hatırlama veya strateji becerisi geliştirmek için oynanacağında bu versiyon seçilebilir.

 

Bu versiyonda oyuncular seçtikleri astronot ve uzay mekiği arasında bir yol olacak şekilde sıralı kraterleri kapatmaya çalışır. Bir yol çizecek şekilde sıralı kraterleri kapatan oyuncu oyunu kazanır. Bu versiyonda üç çarpım kartı aynı anda dağıtılır. Oyuncular istedikleri çarpanlarla, attıkları zarların toplamını çarpıp stratejik olarak doğru krateri kapatır.

 

Yüksek Puan

Oyun her bir bölümü ilk bitiren oyuncunun beş puan almasıyla da oynanabilir. Böylece tüm bölümlerde dikkat yüksek kalır.

Birinci bölümü ilk bitiren oyuncu beş, ikinci bölümü ilk bitiren oyuncu on ve üçüncü bölümü ilk bitiren oyuncu on beş puan alması da başka bir puanlama metodu olabilir.

Size uygun olanını seçin ve söyleyin “Kaç kere kaç?” İyi oyunlar...  

bottom of page